Czym różni się aronia od ironii
Przeglądając sobie ostatnio źródła ruchu sieciowego natknęłam się na
dziwną stronę, z której ktoś wszedł sobie na mojego bloga. Ponieważ
miałam ważniejsze rzeczy do roboty, to oczywiście sprawdziłam, o co
właściwie chodziło, a potem przypomniało mi się, czemu właściwie ktoś,
dzięki tej stronie, miałby przeniknąć w takie końce internetu, jak moja
skromna witryna.
Tekst dotyczył szafiarek,
a jego autor pisał o tym, dlaczego ich nie lubimy. Co pisał, to pisał.
Mniejsza o to, ważne było to, JAK pisał - a pisał posługując się pewnym
cudownym zabiegiem:
- Widzę, sierżancie, że most przetrwał kolejną nockę i nie został skradziony. Dobra robota.
- Nigdy dość ostrożności. Stale to powtarzam.
- Jestem pewien, że obywatele mogą spać spokojnie w cudzych łóżkach, wiedząc, że nikt się nocą nie wymknie z pięcioma tysiącami ton mostu.
W przeciwieństwie do krasnoluda Modo sierżant Colon znał znaczenie słowa \"ironia\". Uważał, że to owoc podobny do aronii. Uśmiechnął się z szacunkiem.
- Trzeba być sprytnym, żeby pokonać współczesnych międzynarodowych przestępców, panie Poons - powiedział.
Terry Pratchett, Kosiarz
![]() |
Pomysł na
człowieka-mema: Fabjulus, fot.: Neina
|
Weszłam tam dzisiaj i poczytałam komentarze. Wnioski z komentarzy są takie, że bardzo dużo osób, zaskakująco dużo, wciąż nie odkryło, że ironia to nie owoc. Zaintrygowanych odsyłam pod wskazany link, ostrzegam, jest kancerogenny, a sama przechodzę do sedna, czyli próby (z góry skazanej na porażkę) wyjaśnienia, czym właściwie jest ironia.
Zacznę od najważniejszego. Ironia to nie owoc, owocem jest aronia, która wygląda tak:
Aronii - w przeciwieństwie do ironii - nie lubię i nie używam.
Czym jest zatem ironia? Ironia, moi drodzy, jest środkiem stylistycznym. Pojęcie środka stylistycznego powinniście znać z lekcji polskiego (a przynajmniej uczyli o tym, jak i o rozbiorze logicznym i gramatycznym zdania, za moich szkolnych czasów, kiedy dinozaury biegały zamiast husky w psich zaprzęgach). Słowo ironia pochodzi z greki. Jego przodkiem jest piękny wyraz eironeia, który oznacza "żart, kpinę" (dobre imię dla kota swoją drogą). Definicja ironii brzmi następująco:
Figura stylistyczna polegająca na sprzeczności między dosłownym znaczeniem wypowiedzi, pozornie naturalnym i serio, a jej znaczeniem intencjonalnym, przeciwstawnym, negującym je i ośmieszającym, zamierzonym przez autora i na ogół rozpoznawalnym dla odbiorcy. Sygnałem ironiczności w akcie mówienia jest zakwestionowanie znaczenia dosłownego przez intonację, gest, mimikę. W tekście na ironię wskazuje kontekst oraz dystans mówiącego wobec jej przedmiotu.
elementem parodii. Jest wyrazem poczucia wyższości mówiącego wobec tematu, ale może być też zwrócona przeciw samemu sobie (autoironia).
- Ironia służy celom satyrycznym, jest formą dowcipu,
Słownik terminów literackich
Wiem, jaka może być kontra - w internetowym tekście ciężko posługiwać się gestem lub mimiką. Jednak w trakcie lektury tekstu można posłużyć się czymś zupełnie innym, inteligencją, której to wam i sobie życzę. ;)
Mamo, ale że serio ludzie nie wiedzą ? Świat sie kończy :D
OdpowiedzUsuńNaprawdę, przeczytaj sobie ten artykuł i komentarze pod nim. Że jedna dziewczynka nie wiedziała, to jeszcze spoko, zdarza się, nie każdy wygrywa w loterii genowej, ale żeby co drugi komentarz był utrzymany w podobnym tonie? Troszkę dostałam raka. ;_;
Usuń